Fikrin Peşinden

Topraktan damağa damaktan sağlığa eşsiz lezzetin doğuşu.

Girişimci Atiye LAÇİN 2004 yılında, Mevlevihane'lerde yapılan unutulan eski bir tat olan Mevlevi Tatlısını ATİYE LAÇİN tescilli markası ile üretimine başladı.


Özel formülü, kullanılan doğal maddelerin tazeliği, baharatların ve bitkilerin esrarengiz sırrı ve geleneksel yöntemle yapılması rahiyasını içinde saklayarak Mevlevi Tatlısının sırrını oluşturuyor. Yaşamın temel taşları olan yağsız, unsuz, şekersiz, glutensiz ürünler üreterek üretimde ivme kazanan bir markadır.


Laçin Tatlıları başarılarını katlayarak devam ettirmektedir ve unutulmuş tarihi tatlarla sizleri farklı lezzetlerle buluşturmayı ilke edinmiştir. 85 yıl önce anneannesinin pekmezhanede pekmezle üretimini yaptığı orman meyvelerinden olan güvem, mardafıl, kuşburnu marmelatını tüketicilerle buluşturmuştur. Bunların dışında çıtır kabak, havuçlu portakal reçeli, ayva reçeli ve mevsimine göre çeşitli reçeller üretmektedir.


LAÇİN TATLILARI nişasta bazlı şeker, katkı maddesi, kıvam arttırıcı, koruyucu, gıda boyası, gluten, GDO içermeyen, insan sağlığına orta ve uzun vadede tahribat yapmayan ürünler üretmektedir. Ayrıca, eski tatları Ar-ge çalışmalarıyla farklı ürünlere geliştirerek ve ürün çeşitliliğini arttırarak farkındalık yaratmayı hedeflemektedir. Koruma, yaşatma, paylaşma ve sürdürebilirlilik felsefesi ile geçmişten geleceğe köprü oluşturarak yeni ürünler üretmeye devam etmektedir.

“Mevlevihane’de iki mutfak bulunur.
Birinde aş pişer, mide doyar, beyin güçlenir; Diğerinde insan pişer, beyin doyar, yürek güçlenir.”