Hurma

Hurma Şifa Kaynağıdır

Hurmanın insan hayatına girişi ilk çağlara dayanır. Şeker ve lif bakımından oldukça zengin olan hurma, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Kuzey Afrika ve Arabistan yarım adası gibi sıcak bölgelerde hurma yetiştiriciliği yaygındır. Düzenli olarak tüketilen birkaç hurma ile vücudunuzun şeker ihtiyacının bir kısmını karşılamış olursunuz. Hurma tüketen bireylerin şeker ihtiyaçlarını doğal yollarla karşılamış olması gereksiz kilo alımlarının da önüne geçer. Beynin çalışması için gerekli olan su ve şeker ihtiyacı da bir bakıma hurma ile karşılanmış olur. Böylesine faydalı bir meyve tıp sektörünün de dikkatini çekmiş ve ilaç üretimlerinde hammadde olarak kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Hurmanın sadece ilaçların içerisinde yer alması yoluyla hastalıklara iyi gelmesi gerekmez. Her hastalık için bir alternatif olarak hayatımızda yer alır. Bunun için her zaman kullanılması ve düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Hurma tüketimi vücut içerisinde su tutma açısından da oldukça büyük bir yere sahiptir. Bu nedenle oruç gibi uzun süreli aç kalma durumlarından önce, kesinlikle hurma yenilmesi tavsiye edilir. Hayatınızın her zaman bir yerinde bulunması gereken hurmanın size ne gibi faydalar sağladığı ise aşağıda sıralanmıştır.


Baş Bölgesi

Baş bölgesi bizler için vücudun denge noktasıdır ve hurma her türlü sinir iltihabına karşı oldukça faydalı olan bir besindir. Düzenli olarak baş ağrısı çeken her birey düzenli olarak hurma tüketerek bu rahatsız edici durumdan kurtulabilecektir. Beynin içerisinde bulunan sinirlerin de ihtiyaç duyduğu besin öğelerini içeren hurma, sizlere zarar vermez.


Sinir Sistemi

Sinir sistemi için faydalı olan hurma, her zaman harika bir dinlendirici etki gösterir. Unutkanlık sorunu yaşayan her birey hurma tüketimi ile bu durumun üstesinden gelebilir. Sinir sistemini dinlendirici özelliği ile birlikte de siz çok daha fazla fayda sağlayacaktır.


Gözler Hakkında

İçerdiği besin değerleri ile birlikte gözlerin ihtiyacı olan birçok vitamini karşılar ve görme kusurlarını onarır. Hurmanın içerisinde bulunan minerallerin başka bir meyveden karşılanamaması da kesin olarak tüketilmesinin gerekli olduğunu gösterir. İleri derece de göz hastalıkları yaşayan bireyler için dahi etki alanı vardır. Herhangi bir göz hastalığınız mevcut değil ise düzenli olarak hurma tüketerek tüm hastalıkları kendiliğinden geçirebilirsiniz.


Kulak Rahatsızlıkları

Kulak içi rahatsızlıklar yaşayan bireylerin de tüketmesi gerekli olan bir meyvedir. Kulak hastalıkları sebebi ile tüketeceğiniz hurmanın faydasını kısa zamanda göreceksiniz. Eğer kulak hastalığınız sancılı bir boyutta ise hurma ile bir kür hazırlayabilir ve kulak ağrınızı doğal yollar yardımıyla giderebilirsiniz.


Göğüs Hastalıkları

Yaşanan göğüs hastalıklarının kronik olması hurma tüketiminin zorunlu hale geldiğinin belirtisidir. Göğüs içerisinde yaşadığınız herhangi bir hastalığınızın düzelmesi açısından hurma tüketimi onarıcı bir etki gösterecektir. Göğüs hastalıkları hem iyileşme bakımından hem de hastalık aşaması bakımından sıkıntılı bir dönemde olmanıza neden olur. Hurma ve diğer doğal vitamin kaynakları ile bu süreçleri atlatmanız çok daha kolay olacaktır.


Kan Damarları

Damar sertliğinin en büyük düşmanı olan hurma damar hastalıkları için şifa kaynağı olan bir meyvedir. Damar sertliği yaşayan bireyler için anında etki gösterdiği de bilinir. Aynı zamanda kansızlık sorununa da kısa sürede çözüm bulur.


Kolestrol Dengesi

Son yılların en büyük problemi kesinlikle kolesteroldür. Kolesterol sebebiyle sıkıntı yaşayan ve bu hastalık ile birlikte yaşamak zorunda olan birçok birey vardır. Hurma kolesterole olan etkisi bakımından oldukça enteresandır. Kolesterolü yüksek olan bir birey hurma tüketimi ile kolesterolünü denge seviyesine getirebilecektir.


Bel Ağrıları


Bel ağrısı oldukça zorlu bir hastalıktır. Tedavisi hem kolay sonuç vermez hem de bu aşamayı atlatmak bireyleri psikolojik olarak yıpratır. İçten bir masaj niteliğinde olacak olan hurma ile bel ağrılarınızı dizginlemeniz mümkün olabilir. Yapmanız gereken tek şey düzenli olarak hurma tüketmek ve hurma tüketiminin hemen ardından da mutlaka bolca sıvı almaktır.


Böbrek Ve Mesane

Böbrek ve mesane taşlarının oluşum nedeni hala tam olarak bilinmemektedir. Düzenli olarak hurma yemek ve hurmanın ardından bolca sıvı tüketmek, böbreklerin temizlenmesini sağlar. Sürekli aktif halde olan bir böbrek de içerisinde taş veya kum barındırmaz. Eğer böbreklerinizde ve mesaneniz de taş yahut da kum sorunu var ise daha önce almanız gereken önlem adımlarını şimdi uygulamanızda fayda sağlayacaktır. Kum dökmek de oldukça sancılı geçen bir dönemdir. Bu dönem içerisinde hurmanın sıvı halini almanız tavsiye edilir. Bir mikser yardımı ile hurmayı sıvı hale getirmeniz mümkündür.


Karaciğer

Karaciğer yapısı itibariyle hassas bir organdır. Karaciğer, toksinleri biriktirme işlevine sahip olduğundan anti-toksik maddeler ile sürekli temizlenme ihtiyacı duyar. Bu temizleme işlevi için doğal bir yardımcıya ihtiyaç duymanız halinde, hurma yanınızda olacaktır. Temiz bir karaciğere sahip olmanız farklı hastalıklara yakalanmanızı da önleyecektir.


Mide ve Bağırsaklar

İshal genellikle mide ve bağırsak spazmları sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu kadar sıkıntılı olan bir hastalık ile birlikte su kaybı da oldukça fazla olacaktır. Bunun için hurma, su kaybı konusunda size yardımcı olacak. Hurma sayesinde vücudunuzda su birikimi olacak ve böylece vücudunuzun su dengesi eski haline gelmeye başlayacaktır. Bu su birikimi ile birlikte ishal de önlenecektir.


Basur

Kanamalı bir hastalık olan basurun tedavisi oldukça zordur. Ve basur sorunu ile karşı karşıya olan her birey ağrılı dönemler geçirir. Basur hastalığı ile mücadele eden her bireyin; baharatlı yiyeceklerden ve aşırı acılı gıdalardan uzak durması gerekir. Midenizde sertleşmenin oluşumunu önleyen hurma ile birlikte tuvalet ihtiyacınızı kolaylık ile karşılayabilecek ve basurun can yakıcı bir hale gelmesinden kurtulacaksınız. Basur nedeniyle kan kaybı yaşamak da hurma ile birlikte büyük bir oranda azalacaktır.


Kanser

Hurma yoğun olarak magnezyum içeren bir besindir. Hurmanın içinde ki maddeler, kansere karşı büyük bir savaşçı olacaktır.


Şişmeler

Vücudunuzun herhangi bir yerinde şişme var ise yapacağınız bir hurma kürü ile bu şişliğin inmesini sağlayabilirsiniz.


Emziren Kadınlar

Emziren kadınlar için hurma oldukça faydalıdır. Hurmanın içerdiği vitaminler ile birlikte her zaman anne sütünün besin değeri artacaktır. Besin değeri artan bir sütün bebeğe çok daha fazla faydalı olduğu gözlemlenmiştir.


Hurma ve Hurma Çekirdeğinin Faydaları

Hurma Çekirdeğinin Hakkında

Hurma çekirdeği oldukça sert bir yapıdadır. Bu kadar sert olmasının sebebi çekirdeğin keratinli bir yapıya sahip olmasıdır. Bunun için hurma çekirdeği hayatın birçok alanında kullanılmaktadır. Her alanda kullanılabilen hurma çekirdeği sabun üretiminde de kullanılmaktadır. Hurma çekirdeği aynı zamanda mantar tedavisinde de kullanılmaktadır.


Hurma Çekirdeğinin Faydalarından Bazıları

Nüfus Planlaması

Hurma çekirdeği her zaman hamileliği önleyici bir madde olarak kullanılmıştır. Hamileliği önleyici olarak kullanılan doğum kontrol haplarının hammaddesinde yoğun olarak hurma çekirdeği özü vardır.


Prostat kanseri

Son yıllarda oldukça yaygın olan prostat kanseri erkeklerin korkulu rüyasıdır. Yapılan araştırmalar ile birlikte hurma çekirdeğinin prostat kanserini önlemek adına ne kadar faydalı olduğu ortaya konmuştur. Son yıllarda yoğun olarak prostat kanseri tedavisinde kullanılan hurma çekirdeğinin faydası gözle görülemeye başlanmıştır.


Böbrek Taşları

Böbrek taşlarının parçalanması için hurma çekirdeğinin kaynatılması ve içilmesi gerekir. Bu nedenle hurma ile birlikte hurma çekirdeği de kullanılmalıdır. Hurma çekirdeğinin böbrek dengesini yerine getirme özelliğini barındırması az bilinen bir bilgidir. Doğada hiçbir şey gereksiz değildir hurma gibi çekirdeğinin şifasına da fazlası ile ihtiyacımız vardır.


Göz İçin

Göz sağlığı açısında tüketilen hurma da oldukça yararlıdır. Hurma ile birlikte tüketilen hurma çekirdeği içerisindeki yoğun izleri ile birlikte gözlerdeki görme kusurlarını azaltacak ve tam anlamı ile sağlık bulmanızı sağlayacaktır. Hurma çekirdeğinin kür haline getirilmesi ve kaynatılması, hemen ardından da bir pamuk yardımı ile kapalı olan göz kapaklarına konulması sizlerin göz kusurlarını örtecektir. Hurma çekirdeğinin bu şekilde kür yapılarak göze uygulaması gözün yorgunluğunu ve kızarıklığını da alır.


Hurma ve İnsan Benzerliği

 • Hurma ağacı ve insan yapısı fiziksel olarak büyük benzerlikler göstermektedir.

 • Hurma ve insan, yapısı gereği çamurdan yaratılmıştır.

 • Dik ve geniş bir yapıya sahip olan hurma ve insan büyük benzerlik göstermektedir. Bu benzerlik Kur'an-ı Kerim’de üstü kapalı olarak yerini almıştır.

 • Hurmanın da insanın da hem erkeği hem de dişisi vardır. Bu da cinsiyet bakımından var olan bir benzerliği simgeler ve bu kadar benzerliğin tesadüfi olmadığı da bir gerçektir. Her iki varlık da döllenme ile çoğalır.

 • Hurma ağacının ömrü de insan ömrü kadardır. Bir ağaç olan hurmanın yaşama eğilimi de mutlaka insanınki ile aynı olabilir.

 • Hurma ağacı ile insanın gelişim özellikleri de hemen hemen aynıdır. Bir hurma ağacı da insan gibi su ile yaşar fakat diğer bitkiler gibi su bağımlısı değildir. Hurma insanların oruçlu hali gibidir. Sabretmeyi ve su depolamayı iyi bilir.

 • İnsan ile hurma ağacının bu denli benzerlik göstermesi mutlaka dikkat çekicidir. Ve bu benzerliğin neden var olduğu da elbette ki bilim dünyası açısından dikkat edilmesi gereken bir konu halini alabilir.

 • Hurma ile insanın aynı özden oluşması da oldukça akıl karıştırıcıdır.Kuran-ı Kerim de Hurma

Hurma her zaman için büyük faydaları ile birlikte hayatımızın içinde yer almaktadır. Hurmanın bildiğimiz kadar bilmediğimiz faydalarının da olabileceği yönünde çalışmalar vardır. Bu çalışmaların büyük bir kısmının konuyu doğrular nitelikte ilerlemesi insanları kuşkuya düşürmüştür. Bu nedenle hala çözülmeyen yanlarının da olduğu tahmin edilmektedir. Fakat hurmanın oldukça faydalı bir bitki olduğunu Kuran-ı Kerim çok daha önceden bizlere haber vermektedir. Kuran-ı Kerim de bu kadar sık tekrarı yapılan bir meyvenin kesinlikle kullanılması gerekir. Çünkü; Kuran-ı Kerim'de başka bir meyveye yahut da bitkiye bu kadar sık değinilmemiştir. Bu kadar şifa içeren bir meyve hakkında fikir sahibi olmamak oldukça yanlış bir tutum olacaktır. Bunun için hurmanın özellikle belirtildiği şekilde tüketilmesi gerekir. Bu kadar kıymetli bir meyve olan hurma her zaman için hastalıklara da deva olmaktadır. Hurmanın bazı faydaları şunlardır;

 • Hurma Kuran-ı Kerim’in içinde eşsiz hurma olarak nitelendirmektedir. Her zaman oldukça güzel bir nimet olduğu bildirilmektedir.

 • Kuran-ı Kerim içinde bildirilen bir başka konuda da kesinlikle doğum sancılarına karşı çok yararlı olduğudur.

 • Bu nedenle doğum sancıları için kullanılacak olan hurma hamilelik sırasında da sık sık alınmalıdır.

 • Yoğun meyve şekeri içeren bir besin olduğu için kesinlikle doğumdan önce annelere verilmelidir.

 • Aynı zamanda da doğum sırasında kaybedilen enerjinin geri kazanılması içinde hurmanın tüketilmesi gerekir.

 • Hurma aynı zaman da kan değerlerini düzenlemek için de tüketilmesi önerilen bir meyvedir. Bu nedenle doğum yapan kadınların kan seviyesini düzenleme işlevini de üstlenmeli ve doğum sonrasında hemen normal hayata dönüşü sağlaması ile etki göstermelidir.

 • Hurmanın süt seviyesini arttırdığı için de tavsiye edildiği bilinmektedir. Bebek için gerekli olan tüm besinlerin süt içerisine toplanmasına yardım eder ve bu sayede de bebeğin gelişimi daha düzgün gerçekleşir.

 • Hurma aynı zamanda Kuran-ı Kerim'de vurgulanan ibretlik bir meyve olmuştur. Cennet meyvesi olarak tanıtılan hurmanın, yalnızca cennetten bir parça olabileceği düşüncesi ile dahi tüketilmesi yersiz olmaz.

 • Hurma ile ilgili olarak her meyvelerin aynı su ile sulanmasına rağmen farklı olarak oluştukları ile bilgilerde geçmektedir.

 • Hurma İslam dini açısından bakıldığında farklı bir yerdedir. Hem oluşumu hem de peygamber efendimizden gelen bazı hatıraları ile birlikte Müslümanların tercih etmekten kaçınmayacağı ve uzun yıllardan beri tüketimi oldukça yaygın olan bu bitki daha çok uzun yıllar boyunca da önemini kaybetmez.

 • Verilen nimetlerden hurma ve üzüm sık sık Kuran-ı Kerim'de vurgulanmıştır. Bunun vurgusunun bile hurmanın ne kadar önemli olan bir meyve olduğunu bizlere göstermektedir.

 • Hurma meyvesi Kuran-ı Kerimde her zaman bereketin sembolü olarak kullanılmıştır. Hurmanın değişik ayetlerin içinde her zaman bereketi temsil eden bir meyve olarak anılması, tüketileceği her yere bereket getirebileceği yorumunun da gündeme gelmesine fırsat vermiştir.

 • Kuran-ı Kerim'de zikredilen her şeyin gerekli ve boş olmadığını düşünüyor isek mutlaka hurma hakkında henüz bilinmeyen bir şeylerin olabileceği kanısına da varabileceğimizi gösterir.

 • Hurmanın hem hayır hem de kötü bir şekilde kullanılabileceği konusunda her zaman fırsat olduğunu bilmek gerekir. Bunun için her zaman hayırlı olan şeylerde kullanılması gerekir.

Oldukça güzel ve anlamlı olan Peygamber anıları ile birlikte hurma hakkında fikir sahibi olmamız gerekir. Hurma tüketimi hem tıbbi olarak hem de dini olarak bizlere sürekli vurgulanır. Aslında bunu basite almamak gerekir. Günümüzde birçok hastalık için fazlaca kimyasal ilaç üretimi ve tüketimi gerçekleşmektedir. Örneğin; bir kilo problemi ile karşı karşıya olan birey şeker tüketimi açısından farklı kimyasallara başvurur ve gerekçesi de şeker oranının az olmasıdır. Halbuki bu bireyin gün içerisinde ara öğün olarak yiyeceği birkaç hurma ile şeker dengesini oluşturabileceği ve tokluk hissini de yaşayabileceği açıktır. Kuran-ı Kerim her hastalığın ve her derdin devasının doğa da var olduğunu söyler. Mutlaka Allahın bizlere bahşettiği bitkiler ve meyveler ile sağlıklı bir hayat yaşamamız kaçınılmaz olur. Önceki yıllarda insan ömrünün uzun olması ve kanserin oldukça seyrek görülen ve hatta yalnızca kötü hastalık olarak bilinmesi kimyasalların hayatlara girmemiş olması ile alakalıdır. Bizler onlar gibi doğadan beslenmiyor ve doğal olan ile şifa bulmak istemiyoruz. Bu da gayet tabi bizlere hastalık ve oldukça kısa ömür olarak geri dönüş sağlıyor. Hurma yemek ve hurmanın bizlere sunacağı faydalar ile şifa bulmak, günümüzde eskilerin sağlığına kavuşabilmek için bir adım olmalıdır. Mutlaka hurma ile sağlık bulunacağı gerçeğine inanmalı ve gün içerisinde hurma tüketimini arttırmalıyız.

face twit TH
tüketici
gönül

“Mevlevihane’de iki mutfak bulunur.
Birinde aş pişer, mide doyar, beyin güçlenir; Diğerinde insan pişer, beyin doyar, yürek güçlenir.”