Kuruyemişlerin İnsan Sağlığına Faydaları

Yorgun ve halsiz hissettiğiniz anlarda tüketeceğiniz kuruyemişin size faydası olacaktır. Yorgun geçecek bir günden önce belirli bir miktar kuruyemiş tüketimi size enerji sağlayacaktır. Belirli ölçülerde tüketilen kuruyemiş açlık kontrolünüzü sağlar ve aşırı yemek yemenizi önler. Kilo kontrolünüzü kuruyemiş ile sağlayabilir ve yemek öncesi küçük atıştırmalar ile birlikte kendinizi kontrol edebilirsiniz. Kuruyemiş tüketiminin yararlı olması aşırı derecede tüketilmesi anlamına gelmez ve dozunda tüketilmesi halinde yararlarını hissedersiniz. Kuruyemiş ile birlikte vücudunuzun demir eksikliği yaşama riski de azalacaktır.

Her çeşit kuruyemişin tüketimi her bünyede aynı etkileri göstermez. Tıpkı kilo kontrolü için tükettiğiniz kuruyemişlerin içerisinde yağ oranı yüksek olan kajunun olmaması gerektiği gibi. Bu farklar bilinirse kuruyemiş tüketimi size zarar vermeyecektir. Alışanlık haline gelmiş olan kuruyemiş tüketimi sağlığa birebir katlı sağlayacaktır. Örneğin; her gün bir avuç fındık tüketmek, günlük enerji ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılar.

Kuruyemişlerin özüne bakıldığında yağlı oldukları görülür. Tüketiminin fazlaya kaçması halinde kilo alımları başlar ve yağlı ciltlerde sivilce oluşumları görülür. Kontrollü ve bilinçli kuruyemiş tüketiminin size herhangi bir zararı olmayacaktır. Fakat ancak düzenli bir tüketici olmanız kaydı ile yararlarını göreceğinizi de belirtmemiz gerekir. Kuruyemiş faydalarından yararlanmak isterseniz her ara öğünde tüketilebilirsiniz. Etkisini ise dört gün ila bir hafta arasında hissetmeye başlarsınız.

face twit TH
tüketici
gönül

“Mevlevihane’de iki mutfak bulunur.
Birinde aş pişer, mide doyar, beyin güçlenir; Diğerinde insan pişer, beyin doyar, yürek güçlenir.”